Sanatoryum Caddesi No: 119 Keçiören / Ankara0312 358 10 10 Hafta içi 07:00 - 17:00 /

Blog

PRP NEDİR?

 

PRP (Platelet Rich Plasma) Platelet bakımından zengin plazma daha iyi açıklamak gerekirse trombosit bakımından zengin kan sıvısıdır. Kanın santrifügasyon işlemine tabi tutularak hücrelerinin moleküler ağırlıklarına göre katman katman ayrıştırılması ile elde edilir.
Kanımızın içerisinde bulunan trombositler zaten vücudumuzdaki tamir işlerini süreli olarak yerine getirirler. Vücudunuzdaki en küçük bir kesiği tamir etmek için nasıl da çalıştıklarını aklınıza getirin. İşte prp bu işi yapan asıl hücrelerin yani trombositlerin konsantre edilmiş halidir. Bir tüp (8ml) kan içerisinden 2-4ml trombositler kanın pıhtılaşmasıyla ilgili işlevlerin yanı sıra doku hasarını gideren ve büyüme faktörü diye adlandırılan salgılar da üretmektedir.

KÖK HÜCRE NEDİR?
Prp kesinlikle bir kök hücre tedavisi değildir. Ancak vücuttaki kök hücreleri gerekli dokuya çağıran zincirleme bir etki yaratır. Trombositler büyüme faktörleri taşır ve deriye uygulandığında deri hücrelerini fibroblast üretmesini için uyarır. Fibroblastlar ise kolajen ve elastin üretimi için önemli bir rol oynar. Bu süreç başlandığında deride oluşan fibrin ağları ortamdaki kök hücreleri kendi yapısına katmaktadır.

PRP NE İŞE YARAR?
Çok uzun bir geçmişi olmamasına rağmen kısa sürede prp’nin tedavi alanları çok genişlemiştir. PRP hasarlı bir dokuyu tamir etmek için pek çok alanda kullanılabilmektedir. Bunların başında estetik cerrahi ve dermatoloji gelir. Mikro iğneleme yöntemleri ile küçük tahribatlar yapılan cide enjekte edilen prp cildin kolajen üreterek kendini yenilemesini sağlamaktadır. Birkaç seans sonunda kırışıklık izlerinden akne lekelerine kadar pek çok cilt sorununda kalıcı ve hızlı sonuçlar verir.

TIPTA PRP KULLANIMI
• Dermatoloji
• Ortopedi ve Fizik Tedavi
• Saç ve Yara Bakımı
• Oftalmoloji
• Estetik ve Plastik Cerrahi
• Oral ve Maksilofasiyal Cerrahi

Share this post

Related Post

YEME DAVRANIŞI BOZUKLUKLARI

Yeme bozukluğu, kişinin fiziksel ya da zihinsel sağlığını olumsuz yönde etkileyen kilo ve vücut görünüşüyle ilgili düşünce...

PANİK ATAK VE PANİK BOZUKLUK NEDİR ?

  Panik Atak: Aniden başlayan ölüm korkusu ve bana bir şey olacak hissidir. Bir anda yoğun bir...

KÖPÜK TEDAVİSİ NEDİR ?

  Sıklıkla kılcal ve orta boy (retiküler) varislere uygulanan damar içine ince bir iğne ile girip damar...

Bir cevap yazın