6-7 Kişiden Birinde Böbrek Hastalığı Görülüyor

Mutfağınızda Keçi Sütüne Yer Açın
15 Ocak 2016
Bebeğiniz Sizi Duyuyor mu?
11 Şubat 2016

6-7 Kişiden Birinde Böbrek Hastalığı Görülüyor

Türk Böbrek Vakfı Tıbbi Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, “6-7 kişiden birinde böbrek hastalığı görülüyor” dedi.

Türk Böbrek Vakfı Tıbbi Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, 6-7 kişiden birinde böbrek hastalığı görüldüğünü belirterek, “Böbrek yetmezliği, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları iç içe girmiş durumdadır” dedi.

Sever, Türk Böbrek Vakfı, Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle aile hekimlerine yönelik düzenlenen “Kronik Böbrek Yetmezliği Hastalığının Önlenmesi” eğitiminde, dört temel halk sağlığı sorunu bulunduğunu söyledi.

Bunlardan ilkinin hipertansiyon olduğunu ifade eden Sever, şöyle konuştu:

“18 yaş grubunun üçte birini etkileyen çok önemli bir halk sağlığı sorunudur. İyi tedavi edilmeyecek olursa sakatlıklar ve ölümle sonuçlanan bir halk sağlığı sorunudur. Diğer halk sağlığı sorunu diyabettir ve giderek artmaktadır. Diyabet de neredeyse 6-7 kişiden birinde ortaya çıkan bir problemdir. Bir diğeri ise en önemli ölüm sebeplerinden bir tanesi diyabetin, hipertansiyonun zemin hazırladığı ve birçok insanın sonunu getirecek olan kalp hastalıklarıdır. Dördüncü halk sağlığı sorunu ise böbrek yetmezliğidir. Türk Böbrek Vakfı bu hastalıkla ilgili çalışmalar yapmaktadır. 6 – 7 kişiden birinde böbrek hastalığı görülüyor. Böbrek yetmezliği, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları iç içe girmiş durumdadır.”

Sever, diyabet hastalığı olanlarda böbrek rahatsızlıklarının da ortaya çıkabildiğini aktardı. Yüksek tansiyonun böbrek yetersizliğinin çok önemli sebeplerinden biri olduğunu vurgulayan Sever, “Böbrekler açısından baktığınızda, böbrek yetersizliği ile diyalize girmiş hastaların yarısı diyabete bağlıdır diğer yarısı ise yüksek tansiyonla ilişkilidir” diye konuştu.

Sever, dört temel halk sağlığı sorununun bir kördüğüm şeklinde olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir