Safra Kesesi Taşı
28 Aralık 2015
Çocuklarda Kabızlığı Önemseyin
30 Aralık 2015

Apandist

Apendix veya daha bilinen sekliyle apandis doğustan var olan, kalın bağırsağın başlangıç kısmından kaynaklanan 5-6 cm boyunda ve 2-3 mm çapında kör bir barsak parçasıdır. Görevi tam olarak bilinmemekte ama hayatin ilk yillarindabarsaklarindefansmekanizmasinidüzenledigi kabul edilmektedir. Bu organiniltihaplanmasi ise hemen herkes tarafindan bilinen apandisit hastaligina sebep olmaktadir.

Apandisit genellikle 3 yasindan sonra görülmeye baslar. Tüm yas guruplarindarastlanmasinaragmen, 35 yasindan sonra görülme sikligiazalmaktadir.

Hastaligin belirtileri; kisidenkisiyedegismekle birlikte, karin agrisi, bulanti, kusma, istahsizlik, büyük tuvalet yapma istegi ve ates olarak siralanabilir. Agri genellikle müphem bir karin agrisi ve mide agrisi olarak baslayabilir, sirt, bel, kasik ve bacaga vurabilir ve sonuçta, agri, karin bölgesinin sag alt kadraninda toplanir. Hasta genellikle hareketler ve sarsilmalarlaagrisininarttigini ifade eder. Bu sikayetlerin hepsinin ayni zamanda veya tek bir hastada varolmasisartdegildir. Bu asamadahastanin tedavi edilmemesi durumunda iltihap ile dolmusapendix sonunda delinir ve iltihap karin boslugunun içine yayilir. Hasta bunu agrinin geçmesi ve genel durumunda rahatlama olarak algilar ancak yaklasik 6 saat sonra karin zarlarinayerlesen iltihaba bagliates ve karin agrisi tekrar ortaya çikar ve artik bu asamadan sonra hayati tehlike gündeme gelir.

Akut apandisitin tedavisi her zaman cerrahidir ve erken dönemde küçük ameliyat kesileriyle problemi çözmek mümkün iken patlamis bir apandisitin tedavisi genellikle daha ciddi cerrahi girisimler ve genisçapliaçilmalari gerektirir. Normal bir apandisit operasyonundan sonra hastanede kalis süresi genellikle bir gün iken patlamis apandisit operasyonlarindan sonra bu süre ortalama 3 ile 5 güne kadar çikabilmektedir.

Akut apandisit hastaligi mide agrilari, barsak enfeksiyonlari, ishaller, idrar yolu enfeksiyon ve taslari, bayanlarda kadinlikorganlarininhastaliklari, fitikagrilari ve diger bir çok karin ve kasikagrisi yapan hastalik ile karisabilmektedir. Bu yüzden karin agrilarinda bu taniayirimini bir hekime birakmak ve agrinin kesin sebebi ortaya çikmadikça kesinlikle agri kesici ve antibiyotik gibi hastaligin seyrini degistirecek ve tanisininkonulmasinda gecikmelere sebep olacak ilaçlarinkullanilmasindankaçinilmalidir. Yine benzer bir sekilde karin agrilarinda, agriyan bölgeye uzun süreli sicak ve sogukuygulamalariyapmanin da, geç tanikonulmasi veya erken delinmelere yol açabileceginiakilda tutmak gerekir.

Özetle; karin agrilarindasikayetlerinuzamasi ve geçmemesi durumunda mutlaka hekim ile baglantikurulmasi, agri kesici ve antibiyotikler basta olmak üzere ilaç kullanilmamasi ve karin bölgesine sicak ve soguk uygulamalardan kaçinilmasi gerekmektedir. Bulanti, ates ve kusma gibi sikayetlerin de tabloya eslik etmesi apandisit süphesiniarttirdigindan bu durumda daha da hizli davranilmasi uygun olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir