Dengeli Kahvaltı Kalbi Koruyor!
22 Şubat 2016
Ağrılı Yağlanma Sendromu, 100 Kadından 15’inde Görülüyor
27 Mart 2016

Hamileliği 35 Yaş Sonrasına Bırakmayın!

”En iyi yaşlar 20 ve 30 arası”

Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden, “Hamile kalmak için en iyi yaşlar 20 ve 30 arasıdır. Kadındaki kariyer ve doğru kişiyi bulma kaygısı anne olmayı ertelemesine neden olduğu için tüp bebek tedavisine talep arttı” dedi. Erden’in açıklamaları şöyle:

– 20’li yaşlar kadında adetler düzenli, hamile kalma şansı yüksek, diyabet, yüksek tansiyon, preeklampsi (gebelikzehirlenmesi) komplikasyonları riski daha düşüktür. Bu yaşlarda ‘yaşamı garantileyecek miktarda para, anne-baba bebek sahibi olmak için duygusal hazırlık ve hamilelik için kariyerinizi askıya almaya hazır mısınız’ sorgulanmalıdır.

”Yaş ilerledikçe yumurtalar bozulmaya başlar”

– Kadınların yaşı ilerledikçe vücutlarının diğer kısımları ile birlikte yumurtalıkları ve yumurtaları yavaş yavaş bozulmaya başlar. 30’lu yaşların ilk döneminde hamile kalma şansı 20’lerin sonlarına göre çok büyük fark göstermez ancak 35 yaşında hızlı bir şekilde azalır. Kadınların çoğu ortalama iki milyon yumurta ile doğar ancak her ay 1500 kadar yumurta kaybeder. Ortalama 30’lu yaşlarda 70 bin, 35 yaşında 30 bin ve 38 yaşında 25 bine düşer.

– Doğal yolla hamile kalma şansı 40 yaşında yüzde 20 iken, 40’lı yaşların ortalarında bu oran yüzde 5’e düşmektedir. Bunun nedeni, kadın üreme sisteminin yavaş yavaş faaliyetlerini durduracak olmasıdır. 40’lı yaşlarında hamile kalan kadınlarda düşük, erken doğum ve Down Sendromu gibi konjenital anomalileri olan bir bebek doğurma riski daha fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir