Göğüs Ağrısı
28 Aralık 2015

İnmemiş Testis

İnmemiş testis nedir?

Testisler (halk arasındaki ismiyle yumurtalıklar) hem erkek olarak gelişmeyi sağlayan hormonları salgılarlar hem de çocuk sahibi olmayı sağlarlar. Normalde iki adet olan testislerin yeterli fonksiyon görebilmesi için vücüt dışında (daha düşük ısılı bir ortamda) bulunmaları gerekmektedir. Bu nedenle oluşum aşamasında bebeğin karnında bulunan testisler çeşitli hormonların ve mekanik faktörlerin etkisiyle kasık kanalı yoluyla genital bölgedeki skrotum (halk arasında torba) adı verilen yuvalarına inerler. Testislerin karın içinden skrotuma yerleşmeye kadar süren yolculuğu tamamlayamayarak, skrotum dışında bir yere yerleşmelerine inmemiş testis adı verilmektedir.

İnmemiş testis hangi sıklıkta görülür?

Testisler gebeliğin ilk iki ayı içinde gelişmesini tamamlarlar ve bebeğin karnı içinde yerleşerek cinsel farklılaşmayı sağlayan hormonları salgılarlar. Gebeliğin 28. haftasından (7. ay) sonra testisler hızla aşağıya        doğru ilerlemektedir.
Zamanında doğan bebeklerin %2.7-5.9’unda inmemiş testis saptanmaktadır. Bebekler 1 yaşına geldiğinde bu oranlar %1.2-1.8’e düşmektedir. Zamanından önce (prematüre) doğan bebeklerde inmemiş testis sıklığı 10 kat fazladır. Ülkemizde 0-16 yaş gurubunda yapılan bir araştırmada inmemiş testis sıklığı %2.5 bulunmuştur.

Geriye kaçan (retraktil) testis ne demektir?

Bazı anneler çocuklarının testislerinin zaman zaman kasık kanalına doğru kaçtığını ama yukarıdan aşağıya doğru nazik bir şekilde itilidiğinde skrotum içine yerleştiğini gözlemlediklerinin ifade ederler. Annelerin bu gözlemleri gerçektir ve bu durum  retraktil testis olarak isimlendirilir. Retraktil testisler 5-6 yaş arasındaki çocuklarda sıktır. Bu vakalar çoğu zaman (ve yeterli dikkat gösterilmediğinde) gerçek inmemiş testis ile karışabilir. Genellikle çift taraflı olan retraktil testisler tedaviye ihtiyaç göstermeden ergenliğin erken döneminde tam olarak skrotuma yerleşirler. Retraktil testisler çoğu zaman skrotum içinde olduklarından sperm üretimilerini normal olarak sürdürürler.

İnmemiş Testisin Yol Açtığı Riskler Nelerdir?

İnmemiş testis, ileride kısırlık ve kanser gelişimine zemin hazırlayabilir. Bazen kasık fıtığıyla da birlikte olabilir.

Tanı koyulduktan sonra ne yapılmalıdır?

İnmemiş testis cerrahi yolla skrotum içerisine indirilmelidir. İnmemiş testisi olan bir çocuğun ve ebeveynlerin en çok üzerinde durdukları konu, çocuğun ileride çocuk sahibi olup olamayacağıdır. Skrotumda bulunan testisin sıcaklığı normal vücut sıcaklığından daha düşüktür. Bu durumda skrotumda yer almayan bir testis daha yüksek ısılara maruz kalacak ve bu da sperm üretme kapasitesini bozacaktır. Geri dönüşümü olmayan bir bozulma olmadan önce, yani bir yaşında cerrahi indirme işleminin yapılması gerekmektedir. Bir diğer önemli ameliyat sebebi ise inmemiş testislerdeki kanser görünme oranının normallere oranla daha fazla olmasıdır. Diğer taraftaki normal testisteki kanser oranı da fazladır. Ameliyat kanser riskini azaltmaz, fakat testisi daha kolay muayene edilebileceği bir  pozisyona getirip, erken tanı şansını artırır.İnmemiş testisin kasıkta daha fazla travmaya maruz kalabilmesi ve çocukta içerisi boş bir skrotumun oluşturabileceği psikolojik durumsa diğer ameliyat nedenleridir.

Ne Zaman Tedavi Edilir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnmemiş testislerin çoğu ilk 3 ayda, bir bölümü de 3-6 ay arasında normal yerine iner. 8. ayda inmeyen testisin tedavi edilmesi gereklidir. Bazen hormon tedavisi denenir, ancak kesin tedavi ameliyattır. Operasyon ile testis normal yerine getirilir. Ameliyatın mümkün olan en kısa zamanda, tercihen 1 yaşında yapılması uygun olur.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Operasyondan 1 gün önce banyo yaptırınız.

Operasyon saatinden önce enaz 6 saat su dahil hiçbir yiyecek ve içeçek vermeyiniz.

Anestezi Doktoru muayenesi için operasyon saatinden en az 30 dakika önce hastaneye geliniz.

Ameliyat Sonrası Bakım

• Ameliyat sonrası çocuğunuzun odaya gelmesi yaklaşık 30-60 dakika sürmektedir.

• İlk geldiğinde anestezik gazların etkisi tam geçmediğinden 10-15 dk huzursuzluğu devam eder.

. Sizleri tanımaya başladıktan sonra sakinleşir ve uykuya dalar.

• Bu dönemde sakin sesle konuşmak, olabilecek kusma nedeniyle yan yatırmak yeterlidir.

• Ameliyat bölgesi lokal anestezik dediğimiz ilaçlarla uyuşturulduğu için yaklaşık 4-6 saat ağrısı olmayacaktır.

• Hastanede 2-3 saat kalmanız yeterlidir.

• Ameliyattan 4 saat sonra az ve sık olacak şekilde önceleri sıvı (Su, süt, meyve suyu) kusmaları olmazsa giderek daha yoğun gıdalar verilebilir.

• Evde mümkün olduğunca istirahat ederse <ödem> dediğimiz ameliyat bölgesinde şişlik oluşmayacaktır.

• Sıvı gıda almaya başladıktan sonra Ağrı Kesici şuruplarından vermeye başlayınız.

• Ameliyat sonrası ateşi olabilir, gerektiğinde ateş düşürücü ilaç verebilirsiniz.

• Pansumanı sadece ameliyattan 2 gün sonra tarafımızdan yapılarak kapatılacaktır.

• 1 hafta sonra pansumanıaçılarak normal banyo yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir