Gebe Kalmak İstiyorsanız Dikkat
30 Mart 2016
Kemik Erimesi
Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir?
1 Haziran 2016

Tedavi Edilmeyen Sistit Kanser Yapabillir

KÜÇÜK KIZ ÇOCUKLARINDA GÖRÜLÜYOR

Sistitin genellikle küçük yaş grubundaki kız çocuklarında sık görüldüğünü bildiren Tuncay, ”Erkeklerde daha az görülen sistitin ağrılı olması, cinsel istekler veya cinsel hayatı sınırlayabilir, tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Kış aylarında daha sık görülüyor” dedi.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Hastaların genellikle sık sık idrar yapma ve yanma şikayetiyle hastaneye başvurduğunu bildiren Tuncay, ”İdrar kaçırma şikayetiyle gelenler oluyor, nadir olarak kanama şikayetiyle gelenler oluyor. En ileri evresi mesanenin içerisinde kana olması. Pek çok rahatsızlıkla karışabiliyor. Onun için kanamayla gelen hastaları sadece enfeksiyon diye değerlendirmemek lazım. Başka sebepler de aranmalı. Kronik enfeksiyon çok ileri evrelerde mesanede hücre değişmesine neden olabilir” diye konuştu.

Sistitin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Tuncay, şunları ifade etti:

”Sistit tedavi edilmezse kronik enfeksiyon sonucu mesanede kanser bile gelişir. Normalde yılda birkaç kez olabilecek basit bir rahatsızlıktır. Ateş yapmaz, sık sık idrar yapma gibi sıkıntıları beraberinde getirir. Tehlikeli bir hastalık değildir. Tedavisi de basittir, 1 ya da iki günde tedavisi yapılabilir. Çok endişelenecek bir hastalık değil, ancak sık tekrarlayan sistitlerin de sebebini araştırmak lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir