Su Çiçieği
28 Aralık 2015
Varis
28 Aralık 2015

Varikosel

Varikosel nedir?

Testisler vucütta, skrotum (torbalar) içinde bulunmaktadır. Varikosel testislerin kirli kanını kalbe doğru taşıyan toplar damarlarının ileri derecede genişlemesi ve kıvrımlarının artması sonucu oluşan bir damar rahatsızlığıdır.
Varikosel sol tarafta daha sık görülür. Sağ tarafta tek başına görülmesi oldukça nadirdir ,% 10 kadar hastada varikosel çift taraflı olabilmektedir.
Varikosel çok ciddi boyutlara gelene kadar genellikle fiziki herhangi bir şikayete yol açmaz. Bazen ilerlemiş varikosellilerde testislerde ağrı, küçülme, dolgunluk hissi gibi şikayetlere neden olabilirler. Varikosel bazen kasığa vuran künt ağrıya ve testisde çekilme hissine neden olabilir. Ayakta uzun süre kalındığında ağrı artar, yatmakla azalır.  Ancak varikoseli olan erkeklerin bir kısmında herhangi bir fiziki rahatsızlık yapmadan bile İnfertilite‘ye (çocuk sahibi olmada zorlanmaya) neden olmaktadır.

Kısırlık (infertilite) şikayeti olan erkeklerin yaklaşık % 40- 50’sinde varikosel mevcuttur.Bugenişleyen varisleşmiş toplar damarlarda kanın normalde kalbe doğru belli bir hızla taşınması gerekmektedir. Ancak bu damarların içindeki kapakçıklar da bozulduğundan özellikle karın içi basıncının arttığı durumlarda (örneğin öksürme ve ıkınma esnasında) kan geriye doğru (testislere) kaçar. İşte bu sebepten dolayı testislerde ısı artışına sebep olmakta ve bu nedenle sperm üretimini olumsuz etkilenmektedir, genişleyen damarlarda biriken kanda yüksek oranda bazı metabolik ürünlerin bulunması ve oksijenlenmenin azalması sperm üretimini olumsuz etkilemekte ve kısırlığa sebep olmaktadır.

Tanı

Varikosel yumurtalıkların muayene edilmesi ve skrotal renkli doppler ultrasonografik inceleme ile tespit edilir. Muayenede dilate (genişlemiş), torsiyöz (kıvrıntıları artmış) venler hissedilebilir.
Varikosel; I. dereceden IV. dereceye kadar derecelendirilmektedir.
I. derecede ıkınmayla damarlar belirginleşir,
II. derecede damarlar orta kalınlıkta,
III. derecede damarlar ileri derecede kalınlaşmış,
IV. derecede ise damarlar çok genişlemiş, kıvrımlar çok büyük yumaklar yapmıştır ve bozulmuş dolaşıma bağlı testislerde ufalma görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir