>

Haber Detay

Korku ve Kaygının Bize Yaptırdıkları

Korku ve Kaygının Bize Yaptırdıkları 21 june

KORKU VE KAYGININ BİZE YAPTIKLARI

 

“Nereye gitmek istediğine odaklan, neden korktuğuna değil ”

                                                                                   Anthony Robbins.

Belirli düzey korku ve kaygı hayatta kalmamızı sağlar. Normal, uyumsal ve gereklidir. Fakat aşırı oranda kaygı ve korku birçok alanda olumsuz sonuçlara neden olabilir. Örneğin; birçok hastalık aşırı kaygı ve korku temellidir.

Sınav Anksiyetesi:

Başarısının ölçüleceği durumlarda kişilerin yoğun korku ve kaygı duymaları sonucu performanslarının düşmesi, dikkat dağınıklığı ve bilgileri hatırlama güçlüğüdür.

Panik Atak:

Aniden başlayan, hızla şiddetlenen ölüm korkusu veya bana bir şey olacak hissidir. Genellikle belirli bir süre süren yoğun kaygı ve korku durumudur. Örneğin; kişi kalp krizi geçirdiğini düşünebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk:

Kişilerin zihinlerine gelen yoğun rahatsız edici düşüncelerin sonucunda hissettikleri yoğun kaygı ve korkuyu azaltmak için yaptıkları tekrar eden davranışlardır. Örneğin; tekrar tekrar el yıkama, kapıyı ocağı tekrar tekrar kontrol etme durumudur.

Sağlık Anksiyetesi/ Hipokondriyazis:

Kişilerin bir hastalığa yakalanma korkuları veya bulunamayan bir hastalıklarının olduğu inancıdır. Kişiler bu durum ile aşırı uğraşırlar, aşırı kaygı ve korku sonucu vücutlarında normal kabul edilebilecek beden duyumlarını yanlış yorumlarlar.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu:

Kişilerin birden fazla olayla ilgiyi yoğun kaygı ve korku duyma halidir.

Eğer sizlerin de işlevsel olmayan (gerekli olmayan) kaygı ve korku haliniz varsa; yukarıdaki hastalıkların belirtilerine benzer belirtiler yaşıyorsanız Özel Sanatoryum Tıp Merkezi’mizde Psikolog Ecem İŞERİ’den Psikoterapi yardımı alabilirsiniz.

Psikolog Ecem İŞERİ kimdir?

Atılım Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2014 yılında Onur Öğrencisi olarak mezun olmuştur. Yakın Doğu Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans’ı yapmaktadır.

2011-2012 ve 2013-2014 Akademik Yılları’nda üniversitenin “50 İz Bırakan Öğrenci”si arasına girmiştir.

Etkinliği kanıtlanmış “Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi”ni Prof. Dr. Hakan Türkçapar’dan almıştır.

ODTÜ, Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu’ndan “Aile ve Evlilik Terapisi Eğitimi”ni tamamlamıştır.

Türk Psikologlar Derneği’nden “Çocuk Değerlendirme Testleri” eğitimini almıştır.

“Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI)” ve “Tematik Algı Testi (TAT)” eğitimini tamamlamıştır.

Bunların yanı sıra birçok kongre, seminer ve çalışma gruplarına katılmıştır, katılmaya devam etmektedir. Ayrıca poster sunumu ve sözlü sunumlar yapmaktadır. Bilimsel makale ve yayınları bulunmaktadır.

Detaylı bilgi ve randevu için 0312 358 1010 / 0535 840 1023